Doğalgaz Bacası Nedir?

Isı sistemlerinde katı, sıvı ve gaz yakıtların yanması sonucu açığa çıkan zararlı gazların ortamdan uzaklaştırılması, emniyetli bir şekilde atmosfere iletilmesi için gerekli sistem elemanının adına BACA denir. Baca, bu görevi yerine getirirken de aynı zamanda yanmanın sağlanabilmesi için gerekli çekişi de oluşturur.

DOĞALGAZLI SİSTEMLER İÇİN BACALAR
Doğalgazın yanması sonucu ortaya çıkan su buharı ve asit içerikli atık gaz AISI 316 L Kalite paslanmaz çelikten (Kimyasal özelliği itibariyle en ideal metaldir) yapılmış baca ile atmosfere yönlendirilmelidir. Palmiye Enerji ve Baca Sistemleri’nin ürettiği bacalar bu tipteki uygulamalar için özel olarak dizayn edilmiştir.Bacalar, paslanmaz sacdan çaplara göre 0.60mm, 0.80 mm ve 1mm kalınlıklarda üretilmektedir.Kalite kontrollü bant sisteminde uzman ekip tarafından projesine göre bilgisayar destekli üretim yapılmaktadır.Yarı mamülün girişinden baca montajına kadar bütün proses Fabrika İmalat Kontrol Sistemine (FYK) uygun şekilde kalite kontrolden geçmektedir.
1- Tek Cidar Bacalar/ Epsilon Serisi/ (Λ)

Genel olarak şaft içi uygulamalarda tercih edilir, şaft içinde ısınan hava boşluğu bacada izolasyon şartını ortadan
kaldırmıştır.Baca bağlantıları yine paslanmaz çelikten bağlantı kelepçeleri ile gerçekleştirilir.

2 – Çift Cidar Bacalar

a) Alüminyum Sac Kaplamalı Bacalar/ Delta Serisi/( Δ)
b) Paslanmaz Sac Kaplamalı Bacalar/ Sigma Serisi/( Σ)

Kazandan çıkan su buharı içeren atık gaz, en az yoğuşma ile bacadan atılmalıdır.Bu nedenle bu sınıftaki bacalarımızda izolasyon ve izolasyon ceketi kullanılmaktadır.Yine bu ürünlerde 30-100mm taşyünü kullanılmaktadır.Delta serisi bacalarda dış cidar olarak 0.60mm DIN Al 99,8 kalite gofrajlı alüminyum, Sigma serisi bacalarda ise SAE 304 L paslanmaz sac kullanılmaktadır. Yine siparişe göre dış cidar galvaniz ve bakır olarak imal edilebilmektedir. İki cidar arasynda ısı transferi yoktur.